У Полтаві Тігіпку вручили звернення щодо проблем інвалідів-чорнобильців

За неофіційними даними, під час відвідин з робочою поїздкою м. Полтави Віце-прем’єр-міністром - міністром соціальної політики України Сергієм Тігіпком, йому було вручено звернення голови Полтавської обласної державної адміністрації Олександра Удовіченко, яке торкається питань пенсійного забезпечення інвалідів-чорнобильців.

Зокрема у зверненні йдеться про те, що з метою зменшення соціальної напруги в середовищі інвалідів-чорнобильців Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Основний зміст даної постанови та головна її мета полягала у врегулюванні розмірів пенсій чорнобильцям та приведенні їх у відповідність до фінансових можливостей Державного бюджету України.

В Полтавській області на пенсійному обліку серед 12,1 тис. громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідів-ліквідаторів налічується 2,2 тис. чол. (18%).

Але після перерахунків пенсій їх середній розмір виявився значно нижчим від загальнодержавного показника, який складає 3.5 тис. грн. Зокрема, 63% усіх інвалідів-ліквідаторів в регіоні отримують пенсії в мінімальному розмірі (від 1,9 тис. грн. до 2,3 тис. гри.).

При цьому, особливо резонансною в соціальному плані є різниця між новими розмірами пенсій і тими сумами, які до 01.11.2011 виплачувалися інвалідам-ліквідаторам за судовими рішеннями в середньому по 5,8 тис. грн.

Саме цей фактор призводить до протестних акцій та невдоволень серед даної категорії громадян, яка, до того ж. є найбільш активною у порівнянні з діяльністю всіх інших громадських організацій регіону.

Основною причиною даної ситуації є неможливість за давністю часу підтвердити правильність нарахування зарплати під час робіт з ліквідації наслідків аварії. Первинні документи на абсолютній більшості підприємств знищені у зв'язку із закінченням терміну їх зберігання.

Це особливо болісно відобразилося на тих ліквідаторів аварії на ЧАЕС, які були призвані на військові збори та приймали участь в ліквідації у складі військових частин.

Найбільше таких громадян зосереджено в місцях компактного проживання: м. Полтава, м. Лубни, м. Кременчук, Хорольському та інших районах, де існує загроза перманентних протестних акцій, незважаючи на постійну інформаційно-роз’яснювальну роботу.

Основним із прийнятних шляхів вирішення даної проблеми є осучаснення чорнобильських заробітків (в т.ч. і п'ятикратного мінімального) до рівня 2007 року (1197,91 грн.), замість 2006 року (928,81 грн.), як це передбачено вищезазначеною урядовою постановою, тобто на 269,10 грн. більше.

При цьому, для уникнення невиправдано великого розриву у пенсіях їх перерахунок доцільно було б провести в межах загальновстановленого граничного розміру пенсій, який на даний час складає 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних громадян (8220 грн.).

На необхідність осучаснення заробітку до вказаного рівня вказують і нещодавно проголошені соціальні ініціативи Президента України В.Ф. Януковича, у відповідності з якими для всіх інших категорій пенсіонерів передбачається осучаснення заробітку для перерахунку пенсій саме до рівня 2007 року.

Запропонований механізм дозволить наблизити існуючий в області рівень пенсій інвалідів-ліквідаторів до нинішнього загальнодержавного показника, оскільки за попередніми розрахунками розмір пенсій (в тому числі мінімальних) підвищиться в середньому до 3,3 тис. грн., на місяць (на 30%).

В разі затвердження такого механізму підвищення чорнобильських пенсій додаткова потреба в коштах по області складе 1.7 млн. грн. на місяць, в той час, коли для реалізації вищезазначених соціальних ініціатив Президента України В.Ф.Януковича необхідно буде з акумулювати понад 30 млн. грн.

Також окремого нормативно-правового підходу потребує необхідність поглиблення диференціації розмірів пенсій інвалідів-чорнобильців з числа військовослужбовців та військовозобов'язаних, яких налічується 1,8 тис. чол.

Ці ліквідатори в складі військових частин постійно перебувати в зоні відчуження, не виїжджаючи за її межі навіть у час відпочинку, внаслідок чого отримали значне переопромінення, на відміну від інших потерпілих категорій.

Одним із можливих варіантів збільшення пенсій цим громадянам є двократне підвищення існуючого розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, нинішній рівень якої не передбачає диференціації за викладеними обставинами. В разі такого збільшення додаткова місячна потреба в коштах для виплати пенсій в регіоні складе близько 600 тис. грн. на місяць.

Реалізація вищевикладених пропозицій дозволить вирівняти рівень пенсій інвалідів-чорнобильців по регіонах України, а також зменшить чисельні їх звернення з пошуку архівних документів про зарплату та утвердить принципи соціальної справедливості щодо врахування при обчисленні пенсій не тільки оплати праці, а й інших важливих факторів - тривалості участі в роботах з ліквідації та шкоду, заподіяну здоров'ю.

З урахуванням викладеного, просимо ініціювати розгляд порушених питань з метою внесення відповідних змін до вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України.

Одночасно просимо розглянути можливість включення до робочої групи Мінсоцполітики з вдосконалення чорнобильського законодавства представника від Полтавської області - першого заступника голови Полтавської обласної громадської організації інвалідів "Союз Чорнобиль України" Дибіна Миколу Юхимовича.


ИСТОЧНИК

Комментариев нет:

Отправить комментарий