14 жовтня Покрова

Богослови і історики пронесли через покоління оповіді про чудо Покрови Богородиці. А народ вніс в це свято свій колорит. Адже Покрова -то вже жовтень і до зими вже зовсім недалеко. Тож і вирішили вважати 14 жовтня днем, який розділяє теплу пору року і холодну. А раз мова йде про холод, то і діяти потрібно відповідно. Кожен поважаючий себе господар повинен закінчити всі роботи в полі, а вже господиня – неодмінно підготувати будинок до зими. Це означає не тільки вікна утеплити або хату побілити. Щоб тепло не покидало домашнього вогнища, вдавалися навіть до магії. Жінки вставали до світанку, розтоплювали піч і швиденько, закривши заслінку, примовляли: «Покров, натопити хату без дров». Або ж пекли тонкі млинці, «запікали вінці», щоб з оселі тепло не видувало.

Покрова – особливий час і для молодих дівчат. Один тільки вираз «покрий землю сніжком, а мене женишком» багато про що говорить. Адже з цього дня і до Різдвяного посту тривав час весіль. Та й робота жіноча ставала іншою, «зимовою». Дівчата орендували у який-небудь вдови або солдатки хату і влаштовували там «вечорниці», де готували собі «Скриню», тобто придане, без якого жоден завидний наречений на них не подивиться.
 
 
Ну а кому пощастило на Покрову ще й заміж вийти, то сім’я її буде міцною і щасливою. Через це багато свято цей вважають жіночим. Бо ж Богородиця допомагає всім. Тому, незалежно від статі і віку, потрібно звертатися до неї кожен день.
День козаків і січовиків

Свято Покрови Пресвятої Богородиці відзначається на Русі з XII в. і відноситься церквою до числа великих. Встановлене воно було в 1164 р. князем Андрієм Боголюбським. У тому ж столітті на Русі з’явилися перші храми на честь Покрови Божої Матері. Раз вже Богородиця захистила жителів Константинополя від ворогів, то вже ніяк запорізькі козаки не могли вибрати іншої заступниці в бравих справах своїх. Як відомо, на Січі була побудована Покровська церква, над воротами якої золотом сяяв напис: «Молимо, покрий нас чесним Твоїм покровом і збав нас від усякого зла».

У році 1775-му, незабаром після указу імператриці Катерини ІІ про ліквідацію Січі, козаки забрали з церкви ікону «Покров Богородиці», обнесли тричі її навколо храму і пішли за Дунай. Дивна подія сталася пізніше. Прийшли російські вояки валити Січ, один за одним падали курені, лише церква стояла непорушно під шквалом ударів. Але раптом в один момент вся як є вона провалилася під землю, так і не далася в руки московських солдатів.

Покрову обрали своєю заступницею і воїни УПА.

Покрова – в народі ще й свій прогноз погоди на найближчі півроку. «На Покров вітер зі сходу – зима буде холодна». Відліт журавлів на Покрову – «на ранню і холодну зиму». «Яка Покрова, така і зима». І хоч зима вже на носі, всі чекають, що відразу за святом буде ще декілька днів другого «бабиного літа»…

Народні традиції

У старовину на Покрову сваталися і одружувалися. Дівчата молилися, щоб швидше вийти заміж. Вони ставили свічки в церквах перед іконою Богородиці і намагалися провести цей день весело, вірячи, що «якщо Покрову весело проведеш, дружка милого знайдеш».

Покровського вечора дівчата на виданні читали перед образами особливу молитву: «Свята мати, Покровонько, накрий мою головоньку. Чи не стежкою, не квіткою, а чесну наміткою … хоч ганчіркою, аби НЕ зосталася дівкою ». За народними переказами, земля-мати теж просить Покрову накрити її «білою наміткою». І якщо в середині жовтня випаде сніг, – це на щастя молодятам.

До слова, фата здавна вважалася важливою весільною приналежністю. Якщо юнак накидав на голову дівчині покривало, вона беззаперечно ставала його дружиною. У старовину наречену вели під вінець повністю закутану фатою, яка асоціюється з покровом Пресвятої Богородиці та її заступництвом в шлюбі.

В народній традиції в цей день відзначалася зустріч осені з зимою. Сама назва народні вірування пов’язували з першим інеєм, який покривав землю, вказуючи на близькість холодів. У цей день запам’ятовували погоду: якщо вітер північний, значить, зима буде холодною і з великими снігами, а якщо південний – тепла.

День Покрови збігався із закінченням польових робіт та підготовкою до зими. З цих пір починали топити в хатах: приступали до роботи прялі і ткалі. До святого дня селяни берегли засохлі гілки яблуні. Вважалося якщо спалити їх саме в цей день, то всю зиму в будинку буде тепло.

У народному календарі Покрова асоціювалася з початком зими. ”На Покрову до обіду осінь, а після обіду зима”.Часто в цей день випадає і перший сніг.

Ще одна прикмета цього свята: радить не братися за роботу, а ходити в гості. Покров було прийнято святкувати кілька днів: з веселим застіллям, великою кількістю пиття, їжі і пива
 

Комментариев нет:

Отправить комментарий