Проект Закону № 9184 від 09.10.2018

ПРОЕКТ

вноситься народними
депутатами України
Вілкулом О. Ю.
Колєсніковим Д. В.
Гальченком А. В.
Павловим К. Ю.
Закон УкраЇни

Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо встановлення належного рівня пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

Верховна Рада України  п о с т а н о в л я є:

1. Статтю 33 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, №№ 49-51, ст. 376) доповнити новою частиною третьою такого змісту:

«3. Мінімальний розмір пенсії по інвалідності особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»:

для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, евакуйованих із зони відчуження, відселеним із зон безумовного (обов’язкового) відселення, інвалідів з дитинства, які досягли повноліття:

по І групі інвалідності – 10 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по ІІ групі інвалідності – 8 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по ІІІ групі інвалідності – 6 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
для інших інвалідів, щодо яких установлений причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою:
по І групі інвалідності – 4 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по ІІ групі інвалідності – 3 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по ІІІ групі інвалідності, дітям-інвалідам – 2 розмірів  прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.»;

ІІ. Прикінцеві та перехідні положення

1. Цей Закон набирає чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його опублікування.

2. Внести до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (Відомості Верховної Ради УРСР (ВВР), 1991, № 16, ст.200) такі зміни:

у частині третій статті 54 слова «Умови,» та «та мінімальні розміри» виключити.
3. Кабінету Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом:

привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Голова Верховної Ради 
             України



ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо встановлення належного рівня пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

1.   Обґрунтування необхідності прийняття проекту акту

Учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків ціною свого життя і здоров’я врятували людство від згубних наслідків Чорнобильської катастрофи – катастрофи планетарного масштабу, за що заслуговують на велику вдячність, шану і належний соціальний захист. Десятки тисяч наших співвітчизників змушені були назавжди залишити рідні домівки на радіоактивно — забрудненій території. Понад 2 млн. українців до тепер відчувають негативний вплив Чорнобиля. Статтею 16 Конституції України встановлено, що подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, збереження генофонду Українського народу є обов’язком держави.

Разом з тим, з прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII від 28 грудня 2014 року відбулось скасування низки соціальних гарантій особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», змінено порядок їх здійснення, чим всупереч вимогам ст. 22 Конституції України звужено обсяг прав цих громадян на соціальний захист, а також порушені права на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, які передбачені статтями 46 та 48 Конституції України.

17 липня 2018 року Конституційний Суд України за результатами розгляду конституційного подання, внесеного за ініціативи депутатської фракції «Опозиційний блок» прийняв рішення, яким відновив соціальні гарантії постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Конституційний Суд України виходячи зі змісту статті 16 Основного Закону України зазначає, що обов’язок держави щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи – катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу зумовлює надання особливого статусу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

На переконання Суду, виконання державою обов’язку щодо збереження генофонду Українського народу потребує, зокрема, належного обсягу державних видатків, зокрема, у сферу охорони здоров’я, соціального забезпечення та їх ефективного використання. Пільги, компенсації та гарантії є особливою формою відшкодування завданої шкоди вказаній категорії громадян, а тому скасування чи обмеження цих пільг, компенсацій і гарантій без рівноцінної їх заміни свідчитиме про відступ держави від її конституційного обов’язку.

У Рішенні Конституційного Суду України також зазначається, що пільги, компенсації і гарантії, встановлені у Законі № 796, є особливою формою відшкодування завданої шкоди таким особам за втрачене здоров’я, моральні і фізичні страждання, обмеження в реалізації своїх здібностей та можливостей забезпечити собі гідний життєвий рівень. Крім того, Конституційний Суд України зауважив, що рівень соціального захисту осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, має бути таким, щоб забезпечувати їм гідне життя, і не повинен залежати від майнового стану їх сімей.

Таким чином, Конституційний Суд України вважає, що передбачені оспорюваними положеннями зміни до Закону № 796, які стосуються обмеження чи скасування пільг, компенсацій і гарантій, призвели до звуження прав осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зниження рівня їх соціального забезпечення та фактично є відмовою держави від її зобов’язань, передбачених статтею 16 Конституції України.

Цим проектом пропонується встановити Законом розміри мінімальних пенсійних виплат в залежності від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та наблизити норми про пенсійне забезпечення чорнобильців до рівня, який раніше був встановлений Законом «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (до внесення змін відповідно Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII від 28 грудня 2014 року).

2.   Цілі та завдання проекту акту

Цілі та завдання законопроекту – суттєве покращення пенсійного забезпечення чорнобильців пенсіонерів шляхом встановлення в Законі мінімального розміру пенсії по інвалідності особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

3.   Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проектом закону пропонується встановити такий мінімальний розмір пенсії по інвалідності особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»:

для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, евакуйованих із зони відчуження, відселеним із зон безумовного (обов’язкового) відселення, інвалідів з дитинства, які досягли повноліття:

по І групі інвалідності – 10 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

по ІІ групі інвалідності – 8 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по ІІІ групі інвалідності – 6 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
для інших інвалідів, щодо яких установлений причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою:
по І групі інвалідності – 4 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по ІІ групі інвалідності – 3 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по ІІІ групі інвалідності, дітям-інвалідам – 2 розмірів  прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

4.   Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

У цій сфері правового регулювання діють: Конституція України Закони України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

5.   Фінансово-економічне обґрунтування

Для забезпечення виконання вказаного рішення Конституційного Суду України № 6-р/2018 від 17.07.2018 необхідним є внесення змін до Державного бюджету України та збільшення на 703,5 млн. гривень видатків за програмою КПКВК 2501200 «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідний Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» щодо видатків на соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 9019 від 15.08.2018 подано членами депутатської фракції Політичної партії «Опозиційний блок» у Верховній Раді України восьмого скликання.

6.   Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту акту

Прийняття проекту закону дозволить суттєво покращити пенсійне забезпечення інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, дітей-інвалідів та інвалідів з дитинства, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, шляхом встановлення достойного рівня пенсійних виплат.

Крім того, буде досягнуто відновлення соціальної справедливості по відношенню до працюючих пенсіонерів, оскільки буде ліквідовано норми, якими обмежується розмір або взагалі припиняється виплата пенсій працюючим пенсіонерам залежно від місця роботи.

Народні депутати України 
Вілкул О. Ю. 
Колєсніков Д. В.
Гальченко А. В. 
Павлов К. Ю.

ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ
до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодовстановлення належного рівня пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

Зміст чинної редакції Закону
Зміст з урахуванням запропонованих змін

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, №№ 49-51, ст. 376)

Стаття 33. Розмір пенсії по інвалідності
1. Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи — 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи — 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи — 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
2. Непрацюючі особи з інвалідністю II групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності такого страхового стажу:
у жінок — 20 років, а у чоловіків — 25 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 46 років включно;
у жінок — 21 рік, а у чоловіків — 26 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 48 років включно;
у жінок — 22 роки, а у чоловіків — 27 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 50 років включно;
у жінок — 23 роки, а у чоловіків — 28 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 53 років включно;
у жінок — 24 роки, а у чоловіків — 29 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 56 років включно;
у жінок — 25 років, а у чоловіків — 30 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 59 років включно.
Непрацюючі особи з інвалідністю II групи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, та особи з інвалідністю III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 28 цього Закону.
 3. (частина відсутня)


Стаття 33. Розмір пенсії по інвалідності
1. Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи — 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи — 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи — 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
2. Непрацюючі особи з інвалідністю II групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності такого страхового стажу:
у жінок — 20 років, а у чоловіків — 25 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 46 років включно;
у жінок — 21 рік, а у чоловіків — 26 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 48 років включно;
у жінок — 22 роки, а у чоловіків — 27 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 50 років включно;
у жінок — 23 роки, а у чоловіків — 28 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 53 років включно;
у жінок — 24 роки, а у чоловіків — 29 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 56 років включно;
у жінок — 25 років, а у чоловіків — 30 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 59 років включно.
Непрацюючі особи з інвалідністю II групи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, та особи з інвалідністю III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 28 цього Закону.

3. Мінімальний розмір пенсії по інвалідності особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»:
для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, евакуйованих із зони відчуження, відселеним із зон безумовного (обов’язкового) відселення, інвалідів з дитинства, які досягли повноліття:
по І групі інвалідності – 10 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по ІІ групі інвалідності – 8 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по ІІІ групі інвалідності – 6 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
для інших інвалідів, щодо яких установлений причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою:
по І групі інвалідності – 4 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по ІІ групі інвалідності – 3 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по ІІІ групі інвалідності, дітям-інвалідам – 2 розмірів  прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.


Народні депутати України 
Вілкул О. Ю. 
Колєсніков Д. В.
Гальченко А. В. 
Павлов К. Ю.
 ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ
до Розділу ІІ Прикінцеві положення проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо встановлення належного рівня пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

Зміст чинної редакції Закону
Зміст з урахуванням запропонованих змін

Розділ ІІ Прикінцеві положення

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
(Відомості Верховної Ради УРСР (ВВР), 1991, № 16, ст.200)

Стаття 54. Державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1 та у зв’язку з втратою годувальника
Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.


Стаття 54. Державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1 та у зв’язку з втратою годувальника
Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Народні депутати України
Вілкул О. Ю.
Колєсніков Д. В.
Гальченко А. В.
Павлов К. Ю.


10 комментариев:

  1. Правда победит11 окт. 2018 г., 23:57:00

    ДА это ж повторение Законопроекта № 4442,уже проголосованного в первом чтении в Верх.Раде!!!

    ОтветитьУдалить
  2. молотит некто нечего не даст

    ОтветитьУдалить
  3. ЧЮЮТЬ СУКИ ВИБОРИ НА НОСИ

    ОтветитьУдалить
  4. Тільки дурень проголосує за цих пі...рів

    ОтветитьУдалить
  5. Однотипные проекты законов но картавый всё равно не внесёт в порядок денный он со справкой на всю голову

    ОтветитьУдалить
  6. черговий пшик перед виборами...

    ОтветитьУдалить
  7. ДЕЖАВЮ

    Из подсознания накрыло,
    Мой разум чувство дежавю,
    Как будто это уже было,
    И я не в первый раз живу.
    Была любовь до острой дрожи,
    Чернели так же облака,
    И дождь бил каплями по коже,
    Бил барабаном у виска.
    И было слово на рассвете,
    И взгляды были в темноте,
    Письмо такое же в конверте,
    И губы на сыром листе.
    Все та же старая калитка,
    Скрипела сквозь года и дым…
    И то что есть еще попытка,
    Увидеть этот мир живым.

    ОтветитьУдалить
  8. Тебе не кажется, что всё уже случалось?
    Что это утро повторяется всегда,
    И жизнь твоя не раз по кругу мчалась,
    Минуя бесконечные года.

    Что не возможно нам остановиться,
    А время – это чей-то нудный бред:
    Как сон, который вдруг раздумал сниться,
    Устав заезженный свой повторять сюжет.

    Всё было, – даже то, что после будет,
    Всё происходит, не происходя,
    И те, кто о вчера по завтра судят,
    Вернутся, никуда не уходя.

    Здесь умирать смешно и бесполезно:
    Как ни старайся, не сотрёшь свой след,
    Тобой играет сказочная бездна,
    С которой связи не было и нет.

    ОтветитьУдалить
  9. слоников пора выпускать на киев .это вдовы наш резерв боевой пора выпускать слоников пусть бегают и орут под окнами .пора

    ОтветитьУдалить
  10. В 9.00 18.10.2018 сбор ликвидаторов до ВР по принятию бюджета,в который не добавили ни копейки для чернобыльцев.

    ОтветитьУдалить