Суд для Ліщенко

На жаль,  наші побратими по Чорнобилю  прискорено і масово перебираються у потойбічний світ, а їх сім'ї залишаються  без мізерних засобів для існування. Позивачка впродовж шести років оббивала  чиновницькі пороги, щоб відстояти своє законне право на  відшкодування за  втрату годувальника. Вінницький  окружний адміністративний суд   днями ухвалив  вмотивоване і без зволікань  рішення на її користь. Пропоную його розмістити на сайті, оскільки воно може  послужити  своєрідною підказкою  для дій щодо захисту  вдів  інвалідів Чорнобиля.

Ярослав Олійник



РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  
м. Вінниця

27 квітня 2020 р.                                                 Справа № 120/989/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Поліщук І.М., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області  про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначила, що вона є вдовою ліквідатора першої категорії зі статусом інваліда війни, померлого через захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 11.12.2019 вона звернулась до відповідача із заявою про призначення їй дострокової пенсії у відповідності до ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Разом із тим, листом від 24.12.2019 №3630/Л-10 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для призначення відповідної пенсії.

Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою від 24.03.2020 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (ст. 263 КАС України). Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема зазначає, що чоловік позивача в період з 13.10.1986 по 15.10.1986, а також 18, 21 та 22 жовтня 1986 перебуваючи у запасі як військовозобов`язаний був призваний на військові збори та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Таким чином, протягом зазначеного вище періоду він не мав статусу військовослужбовця, а тому позивач не має права на призначення дострокової пенсії за віком у відповідності до  ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

17.04.2020 позивачем подано до суду відповідь на відзив, однак суд не приймає її до уваги, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 263 КАС України, заявами по суті справи, у даній категорії справ, є позов та відзив.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що згідно з архівною довідкою галузевого Державного архіву Міністерства оборони України №51/1/4946 від 23.05.2001 ОСОБА_2 у складі частини №55064 приймав участь по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 21.07.1986 по 06.11.1988.

Згідно експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України №8984 від 13.06.2016, захворювання, яке привело до смерті ОСОБА_2 , пов`язане з виконанням ним обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

У відповідності до посвідчення № НОМЕР_1 позивач має статус вдови ліквідатора першої категорії зі статусом інваліда війни, померлого через захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Встановлено, що 11.12.2019 позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення їй дострокової пенсії у відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Разом із тим, листом від 24.12.2019 №3630/Л-10 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для призначення відповідної пенсії. Зокрема, відповідач зазначив, що ОСОБА_2 в період з 13.10.1986 по 15.10.1986, а також 18, 21 та 22 жовтня 1986 перебуваючи у запасі як військовозобов`язаний був призваний на військові збори та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Таким чином, протягом зазначеного вище періоду він не мав статусу військовослужбовця, а тому позивач не має права на призначення дострокової пенсії за віком у відповідності до  ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина перша статті 46 Конституції України проголошує, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг урегульовано Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону №1058-IV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Частиною першою статті 9 Закону №1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Статтею 10 Закону №1058-IV, передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону №1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

За змістом пункту 1 частини першої статті 45 Закону №1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пунктом 4 частини 1 статті 115 Закону №1058-IV визначено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

В даному ж випадку, заперечуючи проти задоволення даного адміністративного позову, представник відповідача зазначає, що позивач не має права на дострокове призначення пенсії за віком, оскільки її чоловік брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не як кадровий військовослужбовець, а як військовозобов`язаний, призваний на навчальні збори.

Разом із тим, дані твердження представника відповідача суд оцінює критично, з огляду на наступне.

Так, за приписами статті 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

При цьому, згідно з приміткою до цієї статті до військовослужбовців, зокрема, належать військовозобов`язані, призвані на військові збори.  

До того ж, слід зазначити, що можливість отримання пільги, передбаченої пунктом 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV, зокрема, для дружини, якщо вона не взяла повторний шлюб, військовослужбовця, який помер внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, законодавець не пов`язує з видом військової служби, тривалістю її проходження, військовим званням та посадою, а також часом, що сплинув після звільнення особи з військової служби.

Подібний висновок наведений у постанові Верховного Суду від 17.04.2018 у справі №527/1063/17.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивач має право на призначення пенсії за віком, як дружини військовослужбовця, який помер внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи зі зниженням пенсійного віку.

В той же час, надаючи оцінку вимоги позивача щодо призначення такої пенсії з дня смерті чоловіка - 25.08.2014, то суд зазначає, що положення  п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058-IV стосуються підстав призначення дострокової пенсії за віком.

При цьому, положеннями ч. 1 ст. 45  Закону №1058-IV визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

В даному ж випадку, позивач у позовній заяви позивач помилково ототожнює своє звернення із заявою від 11.12.2019 із зверненням про призначення їй пенсії по втраті годувальника, адже у відповідній заяві вона просила призначити дострокову пенсію у відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", тобто пенсію за віком.

З огляду на викладене, відповідні вимоги позивача підлягають задоволенню, однак, шляхом зобов`язання відповідача призначити позивачу пенсію з дня звернення із відповідною заявою про призначення пенсії.

За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Вінницькій області понесені нею судові витрати зі сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 73747576779094139241245246250255295  КАС України

суд - ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком у відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком у відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з дня звернення за пенсією.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його  проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження,  якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 );

Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403).
Повний текст рішення складено 27.04.2020.

Суддя                                                    Поліщук Ірина Миколаївна

13 комментариев:

  1. Дорога правди важка, але можлива.

    ОтветитьУдалить
  2. Этот комментарий был удален администратором блога.

    ОтветитьУдалить
  3. Этот комментарий был удален администратором блога.

    ОтветитьУдалить
  4. петя а ти не підарок часом пфушний? Олійник поважна людина і на відміну ,непевновід тебе, гроші за свою роботу , захисника, небере!!!!

    ОтветитьУдалить
  5. Гражданский партизан,июнь 86.3 мая 2020 г., 16:08:00

    Хтось може пояснити,чому УПСЗН хоче отримати 2 зв`язки з причиною смерті- 1й з Київа,2й через військомат з Одеси? Богатьом вдовам Одеса відмовляє,але при цьому Київ підтведжує і вони не отримують стауса вдови інваліда війни. Надають статус вдови ліквідатора...

    ОтветитьУдалить
  6. Скажіть, сддя в адекваті, в мотивувальній частині справи вказує на те, що суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову,а в результативній говорить про те, що визнати протиправною відмову і зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком. Тобто одне іншому суперечить, що відповідно КАСУ є протиправним і незаконним,на це може вказати і відповідач, скористувавшись цією колізією при апеляції.

    ОтветитьУдалить
    Ответы
    1. уважно читайте! є рішення верховного суду по доному питанню

      Удалить
  7. АНАНИСТ, ВНИМАТЕЛЬНО, ЕЩЕ РАЗ, ПЕРЕЧИТАЙ РЕШЕНИЕ СУДА, АВОСЬ ДО ТЕБЯ ДОЙДЕТ. НАДІЮСЬ ТА СПОДІВАЮСЬ!

    ОтветитьУдалить
  8. Колеги! подскажите кто такой Олейник?
    Кем он работает или регион?
    про человека ничего не слышал
    Только без оскарблений и хамства
    Буду рад прочитать информацию

    ОтветитьУдалить
  9. наберіть на фб його данні і все прочитаєте!

    ОтветитьУдалить
  10. Вiдшкодування- это ст. 48 -компенсация за потерю кормильца , а пенсия по утрате кормильца -ст. 54 , 59

    ОтветитьУдалить
  11. А на компенсацию еще яйцеголовый антиконституционный закончик 76 придумал !

    ОтветитьУдалить
    Ответы
    1. Не знаю насколько"яйцеголовый",но Ринат на него сделал ставку!!!

      Удалить